Covid 19 Virüse Karşı Tedbirlerimizi Alalım

1. Çalışan işçileri fabrikaya getirip götüren servis araçlarının özellikle sık temas edilen yüzeyleri başta olmak üzere temizlik ve hijyeninin sık aralıklarla yapılması,  servis kullanan çalışanların araç içerisindeki yüzeylere temasının mümkün olduğunca azaltılması sağlanacaktır.

2. Servis araçlarının taşıma kapasitelerinin  %50 azaltılarak ve her koltukta yalnızca bir kişi oturacak şekilde seyahat edilmesi sağlanacaktır.

3.  Servis araç girişlerine cl dezenfektanları konulacak, seyahat süresince şoför ve tüm yolcuların cerrahi maske takmaları mutlaka sağlanacaktır.

4. İş yerinin giriş ve çıkışlarında kullanılmak üzere sağlık bilgisi malzemeleri  (el dezenfektanı ve cerrahi maske) bulundurulacaktır.

5. Temas yolu ile geçiş kontrol sistemi bulunan işyerlerinde bulaşma riskine karşı temassız sistemlerin kullanılması veya geçici süreyle teması ı sistemlerin devre dışı bırakılması ve kullanılmaması sağlanacaktır.

6.   İşyerlerine girişte ve çıkışta yığılmaların önüne geçmek amacıyla sosyal mesafe kuralına uygun olarak geçiş işaretlemeleri yapılarak (en az bir buçuk metre) mesafe korunacak,   girişlerde ve iş çıkışlarında yığılma ve kalabalıklaşmanın önüne geçilecektir.

7.   Çalışanların işe gelişlerinde temassız ateş ölçer ile ateşlerinin mutlaka ölçülmesi sağlanacaktır.

8.   Çalışanlarda ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetlerden birinin bile olması halinde, çalışmaya devam etmesine izin verilmeyecek ve söz konusu çalışan maskesi takılı vaziyette derhal sağlık kuruluşuna gönderilecektir.

9.   Sosyal mesafe kuralı gözetilerek çalışanlar arasında en az 2 metre mesafe olacak ve maskesiz çalışmaya kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

10. Çalışma alanında aynı anda bulunan işçi sayısı,   toplam işçi sayısının yarısına düşürülerek dönüşümlü çalışma yöntemine geçilmesi mutlak surette geçilecektir.

11. Ara dinlenmeleri ve yemek molaları,   çalışanların birbirleriyle etkileşimleri asgari düzeyde olacak şekilde düzenlenecektir.

12. Çalışma ortamının uygun ve yeterli düzeyde havalandırılması sağlanacaktır.

13. Bulaşma riskini azaltacak şekilde el dezenfektanları.   Çalışanların kolaylıkla ulaşılabileceği yerlerde ve yeterli sayıda bulundurulacaktır.

14. Asansörler kullanılmayacak. Sosyal mesafe kuralı çerçevesinde tokalaşma,   sarılma. Öpüşme gibi davranışlardan ve ellerle yüz bölgesine temastan kaçınılması gibi kurallar mutlak surette takip edilerek çalışanlar bu konuda uyarılacaktır.

15. Çalışma alanında yeterli sayıda elle temas edilmesine gerek duyulmayan  (ayak la açılabilen) çöp kutuları yerleştirilerek, tuvalet ve lavabolarda yeterli miktarda kişisel sağlık bilgisi malzemesi bulundurulacaktır.

16. Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makineleri kullanılmayacak, çalışanlara kapalı şişelerde su temin edilecektir.

17. Covid-19 şüphesi taşıyanların olması halinde bu kişilerle temas eden çalışanların belirlenmesinde İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte hareket edilecektir.

18. Toplantı ve eğitimlerin salgın bitene kadar yapılmaması sağlanacaktır.

19. Yemekhane ve dinlenme alanlarında sosyal mesafe ve sağlık bilgisi kuralları göz önünde bulundurularak, yemek alma kuyruğunda bekleyen çalışanlar arasındaki mesafe en az bir buçuk metre olacak şekilde şeritlerle belirlenecektir.  Ayrıca yemek yenen masalarda mümkünse tek kişi oturacak şekilde,     mümkün değilse yemek yiyenler arasında en az 1,5 metre mesafe korunarak masalarda en fazla 2 kişi olacak şekilde düzen alınacaktır.

20. İş yerinde COVİD- I 9 pozitif bir kişinin çıkması durumunda, temaslı takibinin kolay yapılabilmesi için; yemek saatleri gruplara göre belirlenecek ve aynı kişilerin hep aynı masada yemek yemeleri sağlanacaktır. Çay içme molalarında da benzer kurallara dikkat edilecektir.

21. Yemekhane ve dinlenme alanları sık aralıklarla arınık edilecek,  yemek öncesi ve sonrasında ellerin bol su ve sabun ile veya el dezenfektanı ile yıkanması ve tek kullanımlık kâğıt havlu ile ellerin kurulanmasının sağlanmasına yönelik tedbirler alınacaktır.

22. Aşçı,  aşçı yardımcısı ve temizlik görevlisi gibi yemekhane çalışanlarının da kişisel hijyen kurallarına uygun davranması ve uygun kişisel koruyucu  (bone ve maske gibi) kullanması sağlanacaktır.

Yorum

Yorum yazmak için buraya tıklayın