TARİHÇEMİZ

Köyümüz bilinen ve aktarılan kaynaklara göre 1514 lü yıllarda Ali iskender Beyin soyundan gelen Beyazıt, Kilis, Maraş, Erzurum Beyazıtlı, Gaziantep.Beyazıtoğlu, Türkmen, Yörükan, taifesinden Beyazıtoğullar nın bir kolu olan bir grup Kahraman Maraş’ dan gelerek eski adı Sosun olan bu Köye yerleşmişler, Köyümüz Kayseriye 45 km ve Tomarza yolunu takiben Sakal tutan’ ı müteakip Süleymanlı köyünden sonraki köydür. Doğusunda Gülveren, Batısında Yamaçlı Güneyde incili (Travşın) Kuzeyde Süleymanlı Köyleri bulunmaktadır.

Erciyesin doğal manzarasına sırtın yaslamış olan Köyümüz içerisinden akarsu geçen az da olsa yeşillik olan su sorunu olmayan Eskilerde Soğanı ve ayranı ile meşhur olan sakin bir köydür,şimdiki nüfusu 30 hane civarında olan köyümüz 1980 li yıllarda 80 haneler civarındaydı iş imkanlarının ve eğitiminde yetersiz olması Kayseri’ye yoğun göçe sebep olmuştur. Tahmini 500 aile Kayseri’de ikamet etmektedirler. Özellikle Eskişehir bağları, Küçük Ali mahallesi , Bağdat caddesi ve Yeni mahalleye yerleşmişlerdir.

KÖYE ULAŞIM

Köye ulaşım aracı eskiden amele pazarı Hatır oğlu Cami yanından kalkarken bugün Doğu garajından Minibüslerle köye yolcu taşınmaktadır.

KÖY NÜFUSU

Köy hane 50 – Nüfus 250

Köyde bulunan yazlık evlerden dolayı yaz ayında hane sayısı 50 nüfus oranı ise 300 rakama ulaşmakta.

Rakım 1700 m.

Köye yeni modern evler. Kayseri de ikamet eden parasal geliri iyi olan köylüler ata toprağına geri dönüp modern evler yaptırmaktalar.

Not Köyümüzle ilgili değerli çalışma yapan Yazar Yüksel KALKAN ın katkı sağlayacağı doküman ve araştırmaları yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.