4. Ayran Şenliği 22 Haziran 2014 Pazar Günü

4.Ayran şenliği 22 Haziran 2014 Pazar günü köyümüz şenlik alanında büyük bir coşku ile kutlandı.

Bu yıl düzenlenen etkinliğe Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş’un yanı sıra kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Şenliğin açılış konuşmasını yapan Sosun Köyü Dernek Başkanı Nuri Özdin, “Şenliğimizin amacı; birlik ve beraberliğimizi sağlamak, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, aynı zamanda şehir ve köy ilişkilerini canlı tutmaktır. Genç yavrularımızın yeteneklerini ortaya çıkarmak ve çocuk gelişimini sağlamak da hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca köyümüzün unutulmaya yüz tutmuş oyunlarını yeniden canlandırmak ve gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Şenliğimize katılan ve destek veren işadamlarımıza, köylülerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

4.Ayran şenliği 22 Haziran 2014 Pazar günü köyümüz şenlik alanında büyük bir coşku ile kutlandı. Gelenekselleşen şenlik bu yıl bir gün önce çadırların kurulması ve gece geç saatlere kadar gençlerin eğlenmesi ile başladı Sosun ayran şenliği kurumsallaşma yolunda devam ediyor.

İl Kültür Müdürü sayın İsmet TAYMUŞ eşliğinde yeni köy ağası Ali KARADEMİR e kıyafet giydirildi.
Yeni köy ağası köyümüzün tutkun ve kaynaşma içinde olduğunu, birlik beraberlik içinde olduğunu özellikle yetişmiş insan gücü ile ülkeye önemli katkıların sağlandığını, yine bizleri yetiştiren ve bugün ebediyete intikal eden ecdadımıza teşekkür ettiğini söyledi.Kamil hocayı da konuşmasında andı.

Konuşmaların ardından şenlik halk ozanları Aşık Mahrumi (Zeki Yıldırım) ve Çapanoğlu’nun (Abdullah Öneri) atışmalarıyla sürdü. Şenlikte ayrıca Ali Karademir, 4. Sosun Ayran Şenliği’nin ağası seçildi. Ali Karademir, şenlikte ortaya çıkan tablonun mükemmel olduğunu belirtti. Halat çekme ve sandalye kapmaca gibi yarışmaların yapıldığı şenlikte, şenliğe katkı sunanlara da plaket takdim edildi. 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın