ANASAYFA   |   GUNCEL HABERLER   |   SOSYAL HABERLER   |   ANILAR & MAKALELER

4. Ayran ┼×enli─či 22 Haziran 2014 Pazar g├╝n├╝

4.Ayran ´┐Żenli´┐Żi 22 Haziran 2014 Pazar günü köyümüz ´┐Żenlik alan´┐Żnda büyük bir co´┐Żku ile kutland´┐Ż. Gelenekselle´┐Żen ´┐Żenlik bu y´┐Żl bir gün önce çad´┐Żrlar´┐Żn kurulmas´┐Ż ve gece geç saatlere kadar gençlerin e´┐Żlenmesi ile ba´┐Żlad´┐Ż Sosun  ayran ´┐Żenli´┐Żi kurumsalla´┐Żma yolunda devam ediyor.
Pazar sabah´┐Ż çad´┐Żrlar´┐Żn haz´┐Żrlanmas´┐Ż, yemeklerin pi´┐Żirilmesi ve son haz´┐Żrl´┐Żklar´┐Żn yap´┐Żlmas´┐Żyla alan haz´┐Żr hale geldi.Yine ba´┐Żkan Nuri Özdin, yemekte Ali Ceylan, bas´┐Żn ve davetlilerin getirilmesi Mehmet Kardemir,  çay oca´┐Ż´┐Ż Gökhan Özdemir, saha kontrolü Kemal Boyraz heyecanl´┐Ż bekleyi´┐Ż için muhtar Nizamettin Aksoy ayran haz´┐Żrl´┐Ż´┐Ż´┐Żnda Yücel Aksoy, eski ba´┐Żkan Kamil Boyraz gazeteci Yüksel Kalkan´┐Żn çal´┐Ż´┐Żmalar´┐Ż güze çarpan çal´┐Ż´┐Żmalard´┐Ż. Bu y´┐Żl aç´┐Żl´┐Ż´┐Ż mehteran tak´┐Żm´┐Ż ile renkli görüntülerle yap´┐Żld´┐Ż.
Aç´┐Żl´┐Ż´┐Ż konu´┐Żmas´┐Żn´┐Ż ba´┐Żkan Nuri Özdin yapt´┐Ż. Ard´┐Żndan Talas Belediye Ba´┐Żkan´┐Ż  Say´┐Żn Mustafa PALANCIOGLU Konu´┐Żmalar´┐Żn´┐Ż yapt´┐Ż ve yeni sosun mahallesine yard´┐Żmlar´┐Żn devam edece´┐Żini gelecek y´┐Żl daha kapsaml´┐Ż bir ´┐Żenlik yapmak istediklerini belirtti, ´┐Żl Kültür Müdürü  say´┐Żn ´┐Żsmet TAYMU e´┐Żli´┐Żinde yeni köy a´┐Żas´┐Ż Ali KARADEM´┐ŻR e k´┐Żyafet giydirildi.
Yeni köy a´┐Żas´┐Ż köyümüzün  tutkun ve kayna´┐Żma içinde oldu´┐Żunu,  birlik beraberlik içinde oldu´┐Żunu özellikle yeti´┐Żmi´┐Ż insan gücü ile ülkeye önemli katk´┐Żlar´┐Żn sa´┐Żland´┐Ż´┐Ż´┐Żn´┐Ż, yine bizleri yeti´┐Żtiren ve bugün ebediyete intikal eden ecdad´┐Żm´┐Żza te´┐Żekkür etti´┐Żini söyledi.Kamil hocay´┐Ż da konu´┐Żmas´┐Żnda and´┐Ż.
Gençler üzerinde eme´┐Żi olan bir akil insan oldugunu belirtti, konu´┐Żmalar´┐Żn´┐Żn ard´┐Żndan ozanlar´┐Żn program´┐Ż ilgiyle dinlendi ard´┐Żnda Beyaz´┐Żt ´┐Żn güzel sesi e´┐Żli´┐Żinde  oyun havalar´┐Ż ile gençleri co´┐Żturdu.Ö´┐Żle saatlerinde etli pilav ve sosun ayran´┐Ż ikram´┐Ż ile programa devam edildi.Yemekden sonra çocuklar için haz´┐Żrlanan yar´┐Ż´┐Żmalar yap´┐Żld´┐Ż.Çocuklar´┐Żn mutlulu´┐Żu takdire ´┐Żayan bir görüntü olu´┐Żturdu.
Misafirler ´┐Żenlik alan´┐Żn´┐Ż doldurdular.Beyaz´┐Żt ´┐Żn program´┐Ż ile ´┐Żenlik bir y´┐Żl sonra görü´┐Żmek üzere vedala´┐Żma ile tamamland´┐Ż.Eme´┐Żi geçen ve katk´┐Ż sa´┐Żlayan tüm hem´┐Żerilerimize sayg´┐Ż ve sevgi sunar  5 ayran ´┐Żenli´┐Żimizin daha görkemli olmas´┐Żn´┐Ż temenni ederim.                                                                                                   
Ali KARADEM´┐ŻR
 
AYRAN ´┐ŻÇT´┐ŻK AYRI DÜ´┐ŻMED´┐ŻK
Eski ad´┐Ż Sosun olan Ortakavak (Köyü) Mahallesi, gelenekselle´┐Żen ayran ´┐Żenli´┐Żinde bulu´┐Żtu. Bölge halk´┐Żn´┐Żn birlik ve beraberli´┐Żini güçlendiren ´┐Żenlik bu y´┐Żl dördüncü kez düzenlenirken, Talas Belediye Ba´┐Żkan´┐Ż Mustafa Palanc´┐Żo´┐Żlu; Sosunlular´┐Żn talebi üzerine Ortakavak olan mahalle isminin yeniden Sosun olarak de´┐Żi´┐Żtirilece´┐Żi müjdesini verdi.
Türkiye’de Susurluk ayran´┐Żn´┐Żn nam´┐Żn´┐Ż duymayan kalmam´┐Ż´┐Żt´┐Żr. Evet Susurluk ayran´┐Ż güzel ama Talas’a ba´┐Żl´┐Ż Sosun Köyü’nün  (Ortakavak Mahallesi) ayran´┐Ż Susurluk ayran´┐Żn´┐Żn taht´┐Żn´┐Ż zorlayacak gibi görünüyor. Sosunlular da bu konuda kararl´┐Ż: Bu y´┐Żl dördüncüsü düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Sosun Ayran ´┐Żenli´┐Żi ile hem bölge halk´┐Żn´┐Żn kayna´┐Żmas´┐Ż hem de e´┐Żsiz bir lezzet olan Sosun Ayran´┐Ż’n´┐Żn geni´┐Ż kitlelere tan´┐Żt´┐Żlmas´┐Ż amaçlan´┐Żyor.
Bu y´┐Żl düzenlenen etkinli´┐Że Talas Belediye Ba´┐Żkan´┐Ż Mustafa Palanc´┐Żo´┐Żlu, ´┐Żl Kültür ve Turizm Müdürü ´┐Żsmet Taymu´┐Ż’un yan´┐Ż s´┐Żra kalabal´┐Żk bir davetli toplulu´┐Żu kat´┐Żld´┐Ż. ´┐Żenli´┐Żin aç´┐Żl´┐Ż´┐Ż konu´┐Żmas´┐Żn´┐Ż yapan Sosun Köyü Dernek Ba´┐Żkan´┐Ż Nuri Özdin, “´┐Żenli´┐Żimizin amac´┐Ż; birlik ve beraberli´┐Żimizi sa´┐Żlamak, gelenek ve göreneklerimizi ya´┐Żatmak, ayn´┐Ż zamanda ´┐Żehir ve köy ili´┐Żkilerini canl´┐Ż tutmakt´┐Żr.
Genç yavrular´┐Żm´┐Żz´┐Żn yeteneklerini ortaya ç´┐Żkarmak ve çocuk geli´┐Żimini sa´┐Żlamak da hedeflerimiz aras´┐Żnda yer al´┐Żyor. Ayr´┐Żca köyümüzün unutulmaya yüz tutmu´┐Ż oyunlar´┐Żn´┐Ż yeniden canland´┐Żrmak ve gelecek ku´┐Żaklara aktarmak istiyoruz. ´┐Żenli´┐Żimize kat´┐Żlan ve destek veren i´┐Żadamlar´┐Żm´┐Żza, köylülerimize te´┐Żekkür ediyorum” ´┐Żeklinde konu´┐Żtu.
Talas’a ba´┐Żlanan Sosunlular´┐Żn önemli bir de talebi var: Sosunlular, Ortakavak olarak de´┐Żi´┐Żtirilen isimlerinin yeniden Sosun olarak de´┐Żi´┐Żtirilmesini istiyorlar. ´┐Żenli´┐Że kat´┐Żlan Talas Belediye Ba´┐Żkan´┐Ż Mustafa Palanc´┐Żo´┐Żlu da bu iste´┐Że duyars´┐Żz kalmad´┐Ż. Ortakavak’´┐Żn isminin Sosun olarak de´┐Żi´┐Żtirilmesini meclis gündemine ta´┐Ż´┐Żyacaklar´┐Żn´┐Ż vurgulayan Palanc´┐Żo´┐Żlu, “´┐Żn´┐Żallah Muhtar´┐Żm´┐Żz´┐Żn ve bölge halk´┐Żn´┐Żn talebi do´┐Żrultusunda isim de´┐Żi´┐Żikli´┐Żini önümüzdeki ay Meclis gündemine ta´┐Ż´┐Żyaca´┐Ż´┐Żz. Bu ´┐Żenli´┐Że kat´┐Żlmak ve sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz.
Önümüzdeki y´┐Żl ´┐Żenli´┐Żimizi çevre düzenlemesi yap´┐Żlm´┐Ż´┐Ż bir ´┐Żekilde yapaca´┐Ż´┐Żz. Biz de belediye olarak elimizden gelen deste´┐Żi verece´┐Żiz. Yeni ba´┐Żlanan eski köylere imar plan´┐Ż verece´┐Żiz: Bu sayede Sosun’a art´┐Żk göç ba´┐Żlar, ula´┐Ż´┐Żmla ilgili sorun kalmaz. Büyük´┐Żehir Belediye Ba´┐Żkan´┐Żm´┐Żzla da bu konular´┐Ż görü´┐Żtük. Sosun’un ayran´┐Ż çok güzel, ayran´┐Ż içtik ama ayr´┐Ż dü´┐Żmeyece´┐Żiz” dedi.
Konu´┐Żmalar´┐Żn ard´┐Żndan ´┐Żenlik halk ozanlar´┐Ż A´┐Ż´┐Żk Mahrumi (Zeki Y´┐Żld´┐Żr´┐Żm) ve Çapano´┐Żlu’nun (Abdullah Öneri) at´┐Ż´┐Żmalar´┐Żyla sürdü. ´┐Żenlikte ayr´┐Żca Ali Karademir, 4. Sosun Ayran ´┐Żenli´┐Żi’nin a´┐Żas´┐Ż seçildi. Karademir, ´┐Żenlikte ortaya ç´┐Żkan tablonun mükemmel oldu´┐Żunu belirtti. Halat çekme ve sandalye kapmaca gibi yar´┐Ż´┐Żmalar´┐Żn yap´┐Żld´┐Ż´┐Ż´┐Ż ´┐Żenlikte, ´┐Żenli´┐Że katk´┐Ż sunanlara da plaket takdim edildi. ´┐Żenlikte 10 kazan etli bulgur pilav´┐Ż ve bir ton ayran ikram edildi. Sosun Köylülerinden Yücel Aksoy, 1 ton ayran için 375 kilo süzme yo´┐Żurt kulland´┐Żklar´┐Żn´┐Ż vurgulayarak, ayran´┐Żn köy muhtar´┐Ż Nizamettin Aksoy ve akrabalar´┐Ż taraf´┐Żndan haz´┐Żrland´┐Ż´┐Ż´┐Żn´┐Ż ifade etti.  


Cemal diyor ki :

Gelecek yřl daha kapsamlř faaliyet bekliyoruz
...........................
2014-07-07 13:21:40
Hasan diyor ki :

Emegi gešenlere te■ekkŘr ederiz
...........................
2014-07-07 13:15:47
TŘm Yorumlar - Yorum Ekle    

Kayseri
mdo