ANASAYFA   |   GÜNCEL HABERLER   |   SOSYAL HABERLER   |   ANILAR & MAKALELER

4. Ayran Şenliği 22 Haziran 2014 Pazar günü köyümüz şenlik alanında büyük bir coşku ile kutlandı .

4.Ayran Şenliği 22 Haziran 2014 Pazar günü köyümüz şenlik alanında büyük bir coşku ile kutlandı. Gelenekselleşen şenlik bu yıl bir gün önce çadırların kurulması ve gece geç saatlere kadar gençlerin eğlenmesi ile başladı Sosun  ayran şenliği kurumsallaşma yolunda devam ediyor.
Pazar sabahı çadırların hazırlanması, yemeklerin pişirilmesi ve son hazırlıkların yapılmasıyla alan hazır hale geldi.Yine başkan Nuri Özdin, yemekte Ali Ceylan, basın ve davetlilerin getirilmesi Mehmet Kardemir,  çay ocağı Gökhan Özdemir, saha kontrolü Kemal Boyraz heyecanlı bekleyiş için muhtar Nizamettin Aksoy ayran hazırlığında Yücel Aksoy, eski başkan Kamil Boyraz gazeteci Yüksel Kalkanın çalışmaları güze çarpan çalışmalardı. Bu yıl açılış mehteran takımı ile renkli görüntülerle yapıldı.
Açılış konuşmasını başkan Nuri Özdin yaptı. Ardından Talas Belediye Başkanı  Sayın Mustafa PALANCIOGLU Konuşmalarını yaptı ve yeni sosun mahallesine yardımların devam edeceğini gelecek yıl daha kapsamlı bir şenlik yapmak istediklerini belirtti, İl Kültür Müdürü  sayın İsmet TAYMU eşliğinde yeni köy ağası Ali KARADEMİR e kıyafet giydirildi.
Yeni köy ağası köyümüzün  tutkun ve kaynaşma içinde olduğunu,  birlik beraberlik içinde olduğunu özellikle yetişmiş insan gücü ile ülkeye önemli katkıların sağlandığını, yine bizleri yetiştiren ve bugün ebediyete intikal eden ecdadımıza teşekkür ettiğini söyledi.Kamil hocayı da konuşmasında andı.
Gençler üzerinde emeği olan bir akil insan oldugunu belirtti, konuşmalarının ardından ozanların programı ilgiyle dinlendi ardında Beyazıt ın güzel sesi eşliğinde  oyun havaları ile gençleri coşturdu.Öğle saatlerinde etli pilav ve sosun ayranı ikramı ile programa devam edildi.Yemekden sonra çocuklar için hazırlanan yarışmalar yapıldı.Çocukların mutluluğu takdire şayan bir görüntü oluşturdu.
Misafirler şenlik alanını doldurdular.Beyazıt ın programı ile şenlik bir yıl sonra görüşmek üzere vedalaşma ile tamamlandı.Emeği geçen ve katkı sağlayan tüm hemşerilerimize saygı ve sevgi sunar  5 ayran şenliğimizin daha görkemli olmasını temenni ederim.                                                                                                   
Ali KARADEMİR
 
AYRAN İÇTİK AYRI DÜŞMEDİK
Eski adı Sosun olan Ortakavak (Köyü) Mahallesi, gelenekselleşen ayran şenliğinde buluştu. Bölge halkının birlik ve beraberliğini güçlendiren şenlik bu yıl dördüncü kez düzenlenirken, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu; Sosunluların talebi üzerine Ortakavak olan mahalle isminin yeniden Sosun olarak değiştirileceği müjdesini verdi.
Türkiye’de Susurluk ayranının namını duymayan kalmamıştır. Evet Susurluk ayranı güzel ama Talas’a bağlı Sosun Köyü’nün  (Ortakavak Mahallesi) ayranı Susurluk ayranının tahtını zorlayacak gibi görünüyor. Sosunlular da bu konuda kararlı: Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Sosun Ayran Şenliği ile hem bölge halkının kaynaşması hem de eşsiz bir lezzet olan Sosun Ayranı’nın geniş kitlelere tanıtılması amaçlanıyor.
Bu yıl düzenlenen etkinliğe Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş’un yanı sıra kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Şenliğin açılış konuşmasını yapan Sosun Köyü Dernek Başkanı Nuri Özdin, “Şenliğimizin amacı; birlik ve beraberliğimizi sağlamak, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, aynı zamanda şehir ve köy ilişkilerini canlı tutmaktır.
Genç yavrularımızın yeteneklerini ortaya çıkarmak ve çocuk gelişimini sağlamak da hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca köyümüzün unutulmaya yüz tutmuş oyunlarını yeniden canlandırmak ve gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Şenliğimize katılan ve destek veren işadamlarımıza, köylülerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Talas’a bağlanan Sosunluların önemli bir de talebi var: Sosunlular, Ortakavak olarak değiştirilen isimlerinin yeniden Sosun olarak değiştirilmesini istiyorlar. Şenliğe katılan Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu da bu isteğe duyarsız kalmadı. Ortakavak’ın isminin Sosun olarak değiştirilmesini meclis gündemine taşıyacaklarını vurgulayan Palancıoğlu, “İnşallah Muhtarımızın ve bölge halkının talebi doğrultusunda isim değişikliğini önümüzdeki ay Meclis gündemine taşıyacağız. Bu şenliğe katılmak ve sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz.
Önümüzdeki yıl şenliğimizi çevre düzenlemesi yapılmış bir şekilde yapacağız. Biz de belediye olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Yeni bağlanan eski köylere imar planı vereceğiz: Bu sayede Sosun’a artık göç başlar, ulaşımla ilgili sorun kalmaz. Büyükşehir Belediye Başkanımızla da bu konuları görüştük. Sosun’un ayranı çok güzel, ayranı içtik ama ayrı düşmeyeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından şenlik halk ozanları Aşık Mahrumi (Zeki Yıldırım) ve Çapanoğlu’nun (Abdullah Öneri) atışmalarıyla sürdü. Şenlikte ayrıca Ali Karademir, 4. Sosun Ayran Şenliği’nin ağası seçildi. Karademir, şenlikte ortaya çıkan tablonun mükemmel olduğunu belirtti. Halat çekme ve sandalye kapmaca gibi yarışmaların yapıldığı şenlikte, şenliğe katkı sunanlara da plaket takdim edildi. Şenlikte 10 kazan etli bulgur pilavı ve bir ton ayran ikram edildi. Sosun Köylülerinden Yücel Aksoy, 1 ton ayran için 375 kilo süzme yoğurt kullandıklarını vurgulayarak, ayranın köy muhtarı Nizamettin Aksoy ve akrabaları tarafından hazırlandığını ifade etti.  

Cemal diyor ki :

Gelecek yıl daha kapsamlı faaliyet bekliyoruz
...........................
2014-07-07 13:21:40
Hasan diyor ki :

Emegi geçenlere teşekkür ederiz
...........................
2014-07-07 13:15:47
Tüm Yorumlar - Yorum Ekle    

Kayseri
mdo