ANASAYFA   |   GÜNCEL HABERLER   |   SOSYAL HABERLER   |   ANILAR & MAKALELER

Yerel Basında Ayran Şenliği

Ayran Şenlik Ağası Astsubay Ali Karademir oldu. Şenlik Ağası Ali Karademire teşekkür plaketini geçen yılın ağası Seyit Akbulut verdi. Sosun ayran şenliğinde Yücel Aksoy’un hazırladığ bir ton ayran dagıtıldı. Ayran şenliğinde Talas belediye başkanı Mustafa Palancıoğlu, İl Kültür Müdürü İsmet Taymış ve Şenlik Ağası Astsubay Ali Karademir, Sosun Dernek başkanı Nuri Özdin pilav kazanlarının başına geçip bulgur pilavına etlerin tadına bakarak Sosun ayranının yanında Telat Kalkan ve İlhan İşci ustanın hazırladığı kazanlarla etli bulgur pilavı katılımcılara bol kepçe etli bulgur pilavı ikram edildi.
4.’sü Yapılan Ayran şenliğinde Büyükşehir belediyesi Mehter takımı konser verirken, Aşık Çapanoğlu, Aşık Mahrumi hoş geldiniz atışmasının ardından THM sanatçısı Yıldırım Beyazıt sahne aldı.
Dernek başkanı Nuri Özdin ve başkan yardımcıları Mehmet Karademir ve Ali Ceylan tarafından, Köy muhtarı Nizamettin Aksoy, Göksel Özdemir , Yücel Aksoy, Hüzeyfe Akbulut, Battal Altınok, Metin Altınok, Mustafa Altınok, İsmail Şahin, Kalender Özcan, Nizamettin Özdin, Ertuğrul Boyraz, Fatih Boyraz, Mustafa İpek plaket verirken Sosun Köy Futbol takımı adına Fatih Karademir Ertuğurul Boyraz’a teşekkür plaketi verdi. Öğle yemeğin ardından çocuklar arasında, İp çekme, Sandalye oyunu ayrıca THM benimseme ses yarışması yapıldı Ahmet Karedemir ve ekibi çektiği yöresel halaylarla alkış aldı.
Yarışmada derece alan çocuklara Öz-Kar inşaatın sponsorluğunda çıkan Yüksel Kalkanın yazdığı (Sosun Köyü-II.) kitabı ve İbrahim Özdinin Ortakavak sosun köyü vefat edenler isimli kitabı ve tişört hediye edildi. Sosun köyü dernek başkanı Nuri Özdin ve yönetim kurulu Ali Ceylan, Ümit Özcan, Kemal Poyraz, Mehmet Karademir, Yücel Aksoy, Fatih Boyraz, Seyid Akbulut, Ahmet Özdin, Kalender Özcan, Emin Özcan, Göksel Özdemir, Şaadet Özdin, Cuma Beyazıt Demirezen, Sedat şahin, Cuma Kahraman, Kamil Poyraz, Kemal Poyraz Menderes Kahraman köy muhtarı Nizamettin Aksoy şenlikte hazır bulundu. Sosun Ortakavak köyü dere mevkiinde yapılan Ayran şenliğine Talas Belediye başkanı Mustafa Palancıooğlu Talas meclis üyesi Mustafa Ok, İl Kültür ve Turizm müdürü İsmet Taymış Develi Dernek başkanı Doç Dr. Kadir Özdamarlar, emekli İl Müftü yardımcısı Lütfü Çetinkaya, eğitimci yazar İlhami Şekercioğlu Tayfur Yurtsever, Ramazan Çakan, iş adamı Ahmet Özcan, Emin Özcan, İsmail Şahin, Mustafa Altınok, Mustafa İpek, Eğitimci Kubilay Akyürek, Seyid Demirezen, Eğitimici veli Özdin, Fikret Özdin, Mehmet Özdin, Develiler Dernek başkanı Doç, Dr. Kadir Özdamarlar, Develi dernek yönetim kurulu üyeleri İlhami Şekercioğlu, Tayfur Yurtsever ve Bayram Karademir, İsmail Karademir, Adem Kahraman ve çok sayıda il dışından çok sayıda davetli katıldı.
BAŞKAN, PALANCIOĞLU KÖYLÜYE MÜJDE VERDİ. Sosun köyünde yapılan ayran şenliğinin başarılı bulduğu insanların bir birbirilerinde samimiyeti gördüğünü söyleyen Talas belediye başkanı Mustafa Palancıoğlu, “4. Ayran şenliğinde bir müjdeyi vermek istiyorum. Daha önce Sosun olan Ortakavak köyünün isminin yine eski ismi Sosun ismini alma çalışmamız sürmekte bundan emin olunuz ki çok yakın zamanda Sosun Köyü ismi ile anılacaktır. Bundan sonraki şenliklerde ve köyle ilgili çalışmalar ne ise üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz şenlik gününüz hayırlı uğurlu olsun” dedi.
ŞENLİK YAPMAK ÇİLELİ ZAHMETLİ BİR “4.’sünü düzenlediğimiz Sosun köyü ayran şenliğine hoş geldiniz” sözü ile konuşmasına başlayan Sosun Ortakavak dernek yönetim kurulu başkanı Nuri Özdin, “Festival yapmak, Şenlik yapmak çileli zahmetli bir iş bir iş.
Çileli işin gayret sonunda şenlik alanında köylülerin akrabaların hasretle kucaklaşmasını ve samimi sohbetleri ayrıca çocukların geleneksel kültürümüz olan yarışmalardaki başarılarını sevinçlerini mutluluklarını görünce bizlerde çok mutlu oluyor ve yorgunluğumuz gidiyor.
Her yıl şenlik Ağası seçiyoruz masraflarımızı giderlerimizin bir kısmını şenlik Ağası tarafından karşılanmakta. Bu sene şenlik Ağası seçilen Karademir inşaat Ali Karademir’i tebrik ediyorum. Yaptığı yardımdan dolayı teşekkür ediyorum. Köyümüz insanlarının % 80 şehirde yaşamaktadır… Şehirde yaşayan hemşerilerimiz için köy kutsaldır. Kendilerine kutsal olan köyümüzün geleneklerini yaşatmak için ellerinden gayreti göstermekte olup Dini bayramlarda mezar ziyaretleri, düğün nişan merasim günlerinde köye ziyaret gelmekteler. Her yıl şenliğimize katılım giderek artmakta bu senede ayran şenliğimize katılımın yüksek olduğunu görüyoruz Büyükşehir belediyesi Kültür daire başkanı Oktay Durukan’a ve bu güzel konserlerinden dolayı Mehteran takımına teşekkür ederiz. Ayrıca bu mutlu günümüze katılan bizleri onurlandıran davetlilere teşekkür ederim” dedi.GELENEKLERİMİZİ KUŞAKLARA AKTARMAK OLMALIDIR İl Kültür Müdürü İsmet Taymış, “Kültür Bakanlığımız geçmiş kültürümüzü yeniden yaşatmak için Festival ve Şenlik yapılması teşvik etmekte. Buradaki amaç Türk kültünü gelenek ve göreneklerini yaşatmaktır. Geçmişini bilmeyen geleceğe yön çizemez, buradaki amacımız köylerimizde yapılan yöresel oyunları, çocuk oyunlarını canlı tutulup gelecek kuşaklara aktarmaktır. Burada yapılan şenlikte görülüyor ki birlik ve berberlik içinde ve yöresel halk oyunları çocuk oyunlarını görmek yöresel yemekleri tatmaktır. Sosun Köyü Sosyal Yardımlaşama derneğinin yaptığı güzel etkinlik için yönetimine teşekkür ediyor ayran şenliğinin devamını diliyorum. “dedi.
AMACIMIZ ÇOCUKLARIN TÜRK KÜLTÜRÜNE BAĞLI KALMASINI SAĞLAMAKTIR. Ayran şenlik Ağası seçilen Ali Kardemir ,”Bu sene dördüncüsünü yaptığımız ayran şenliğinde bizleri şenlik ağalığına aday gösteren köyümüzün dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Buradaki amaç birliği ve beraberliği sağlamak şehirde yaşayan genç kuşaklara köyde yaşayan akraba topluğu ile tanıştırmak, uzakta bulunan köylülerimizle yakındakileri şenlik alanında buluşturup hasret gidermektir… Söylediğimiz gibi bugün güzel bir gün burada birlik içinde mutlu saatler yaşanmakta uzakta bulunan akrabalarla görüşüp hasret giderilmekte olduğu şahit oluyoruz.
Bu toprak ta doğup şehirde ekonomisi yüksek iş adamı olanlar ahde vefa gösterip birilik ve beraberlik içinde bu şenliğin devamı için sahip çıkması gerekir.
Bizler bu toprağın çocukları olarak bu şenlikte genç yavrularımıza şenlik alanında yapılan oyunlarla atalarımızın geleneklerini göreneklerini daha yakından görmeleri bire bir yaşamaları için büyük gayret içindeyiz. Bu gayretimiz gayemiz amacımız çocuklarımızın Avrupa kültürü değil Müslüman Türk kültür geleneklerine bağlı kalmasını sağlamaktır. Köyümüzde vatanına milletine bağlı çok sayıda insanlar yetişmiştir ve yetişmeye devam etmekte. İlk kez şenlik alanımıza gelerek konser veren Büyükşehir belediyesi mehter takımına ve Ayran şenliğinde bizlere destek verenlere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Tüm Yorumlar - Yorum Ekle    

Kayseri
mdo