ANASAYFA   |   GUNCEL HABERLER   |   SOSYAL HABERLER   |   ANILAR & MAKALELER

Yerel Bas─▒nda Ayran ┼čenli─či

Ayran ┼čenlik A─čas─▒ Astsubay Ali Karademir oldu. ┼čenlik A─čas─▒ Ali Karademire te┼čekkür plaketini geçen y─▒l─▒n a─čas─▒ Seyit Akbulut verdi. Sosun ayran ┼čenli´┐Żinde Yücel Aksoy’un haz´┐Żrlad´┐Ż´┐Ż bir ton ayran dag´┐Żt´┐Żld´┐Ż. Ayran ´┐Żenli´┐Żinde Talas belediye ba´┐Żkan´┐Ż Mustafa Palanc´┐Żo´┐Żlu, ´┐Żl Kültür Müdürü ´┐Żsmet Taym´┐Ż´┐Ż ve ´┐Żenlik A´┐Żas´┐Ż Astsubay Ali Karademir, Sosun Dernek ba´┐Żkan´┐Ż Nuri Özdin pilav kazanlar´┐Żn´┐Żn ba´┐Ż´┐Żna geçip bulgur pilav´┐Żna etlerin tad´┐Żna bakarak Sosun ayran´┐Żn´┐Żn yan´┐Żnda Telat Kalkan ve ´┐Żlhan ´┐Ż´┐Żci ustan´┐Żn haz´┐Żrlad´┐Ż´┐Ż´┐Ż kazanlarla etli bulgur pilav´┐Ż kat´┐Żl´┐Żmc´┐Żlara bol kepçe etli bulgur pilav´┐Ż ikram edildi.
4.’sü Yap´┐Żlan Ayran ´┐Żenli´┐Żinde Büyük´┐Żehir belediyesi Mehter tak´┐Żm´┐Ż konser verirken, A´┐Ż´┐Żk Çapano´┐Żlu, A´┐Ż´┐Żk Mahrumi ho´┐Ż geldiniz at´┐Ż´┐Żmas´┐Żn´┐Żn ard´┐Żndan THM sanatç´┐Żs´┐Ż Y´┐Żld´┐Żr´┐Żm Beyaz´┐Żt sahne ald´┐Ż.
Dernek ba´┐Żkan´┐Ż Nuri Özdin ve ba´┐Żkan yard´┐Żmc´┐Żlar´┐Ż Mehmet Karademir ve Ali Ceylan taraf´┐Żndan, Köy muhtar´┐Ż Nizamettin Aksoy, Göksel Özdemir , Yücel Aksoy, Hüzeyfe Akbulut, Battal Alt´┐Żnok, Metin Alt´┐Żnok, Mustafa Alt´┐Żnok, ´┐Żsmail ´┐Żahin, Kalender Özcan, Nizamettin Özdin, Ertu´┐Żrul Boyraz, Fatih Boyraz, Mustafa ´┐Żpek plaket verirken Sosun Köy Futbol tak´┐Żm´┐Ż ad´┐Żna Fatih Karademir Ertu´┐Żurul Boyraz’a te´┐Żekkür plaketi verdi. Ö´┐Żle yeme´┐Żin ard´┐Żndan çocuklar aras´┐Żnda, ´┐Żp çekme, Sandalye oyunu ayr´┐Żca THM benimseme ses yar´┐Ż´┐Żmas´┐Ż yap´┐Żld´┐Ż Ahmet Karedemir ve ekibi çekti´┐Żi yöresel halaylarla alk´┐Ż´┐Ż ald´┐Ż.
Yar´┐Ż´┐Żmada derece alan çocuklara Öz-Kar in´┐Żaat´┐Żn sponsorlu´┐Żunda ç´┐Żkan Yüksel Kalkan´┐Żn yazd´┐Ż´┐Ż´┐Ż (Sosun Köyü-II.) kitab´┐Ż ve ´┐Żbrahim Özdinin Ortakavak sosun köyü vefat edenler isimli kitab´┐Ż ve ti´┐Żört hediye edildi. Sosun köyü dernek ba´┐Żkan´┐Ż Nuri Özdin ve yönetim kurulu Ali Ceylan, Ümit Özcan, Kemal Poyraz, Mehmet Karademir, Yücel Aksoy, Fatih Boyraz, Seyid Akbulut, Ahmet Özdin, Kalender Özcan, Emin Özcan, Göksel Özdemir, ´┐Żaadet Özdin, Cuma Beyaz´┐Żt Demirezen, Sedat ´┐Żahin, Cuma Kahraman, Kamil Poyraz, Kemal Poyraz Menderes Kahraman köy muhtar´┐Ż Nizamettin Aksoy ´┐Żenlikte haz´┐Żr bulundu. Sosun Ortakavak köyü dere mevkiinde yap´┐Żlan Ayran ´┐Żenli´┐Żine Talas Belediye ba´┐Żkan´┐Ż Mustafa Palanc´┐Żoo´┐Żlu Talas meclis üyesi Mustafa Ok, ´┐Żl Kültür ve Turizm müdürü ´┐Żsmet Taym´┐Ż´┐Ż Develi Dernek ba´┐Żkan´┐Ż Doç Dr. Kadir Özdamarlar, emekli ´┐Żl Müftü yard´┐Żmc´┐Żs´┐Ż Lütfü Çetinkaya, e´┐Żitimci yazar ´┐Żlhami ´┐Żekercio´┐Żlu Tayfur Yurtsever, Ramazan Çakan, i´┐Ż adam´┐Ż Ahmet Özcan, Emin Özcan, ´┐Żsmail ´┐Żahin, Mustafa Alt´┐Żnok, Mustafa ´┐Żpek, E´┐Żitimci Kubilay Akyürek, Seyid Demirezen, E´┐Żitimici veli Özdin, Fikret Özdin, Mehmet Özdin, Develiler Dernek ba´┐Żkan´┐Ż Doç, Dr. Kadir Özdamarlar, Develi dernek yönetim kurulu üyeleri ´┐Żlhami ´┐Żekercio´┐Żlu, Tayfur Yurtsever ve Bayram Karademir, ´┐Żsmail Karademir, Adem Kahraman ve çok say´┐Żda il d´┐Ż´┐Ż´┐Żndan çok say´┐Żda davetli kat´┐Żld´┐Ż.
BA´┐ŻKAN, PALANCIO´┐ŻLU KÖYLÜYE MÜJDE VERD´┐Ż. Sosun köyünde yap´┐Żlan ayran ´┐Żenli´┐Żinin ba´┐Żar´┐Żl´┐Ż buldu´┐Żu insanlar´┐Żn bir birbirilerinde samimiyeti gördü´┐Żünü söyleyen Talas belediye ba´┐Żkan´┐Ż Mustafa Palanc´┐Żo´┐Żlu, “4. Ayran ´┐Żenli´┐Żinde bir müjdeyi vermek istiyorum. Daha önce Sosun olan Ortakavak köyünün isminin yine eski ismi Sosun ismini alma çal´┐Ż´┐Żmam´┐Żz sürmekte bundan emin olunuz ki çok yak´┐Żn zamanda Sosun Köyü ismi ile an´┐Żlacakt´┐Żr. Bundan sonraki ´┐Żenliklerde ve köyle ilgili çal´┐Ż´┐Żmalar ne ise üzerimize dü´┐Żen görevi yerine getirece´┐Żiz ´┐Żenlik gününüz hay´┐Żrl´┐Ż u´┐Żurlu olsun” dedi.
´┐ŻENL´┐ŻK YAPMAK Ç´┐ŻLEL´┐Ż ZAHMETL´┐Ż B´┐ŻR “4.’sünü düzenledi´┐Żimiz Sosun köyü ayran ´┐Żenli´┐Żine ho´┐Ż geldiniz” sözü ile konu´┐Żmas´┐Żna ba´┐Żlayan Sosun Ortakavak dernek yönetim kurulu ba´┐Żkan´┐Ż Nuri Özdin, “Festival yapmak, ´┐Żenlik yapmak çileli zahmetli bir i´┐Ż bir i´┐Ż.
Çileli i´┐Żin gayret sonunda ´┐Żenlik alan´┐Żnda köylülerin akrabalar´┐Żn hasretle kucakla´┐Żmas´┐Żn´┐Ż ve samimi sohbetleri ayr´┐Żca çocuklar´┐Żn geleneksel kültürümüz olan yar´┐Ż´┐Żmalardaki ba´┐Żar´┐Żlar´┐Żn´┐Ż sevinçlerini mutluluklar´┐Żn´┐Ż görünce bizlerde çok mutlu oluyor ve yorgunlu´┐Żumuz gidiyor.
Her y´┐Żl ´┐Żenlik A´┐Żas´┐Ż seçiyoruz masraflar´┐Żm´┐Żz´┐Ż giderlerimizin bir k´┐Żsm´┐Żn´┐Ż ´┐Żenlik A´┐Żas´┐Ż taraf´┐Żndan kar´┐Ż´┐Żlanmakta. Bu sene ´┐Żenlik A´┐Żas´┐Ż seçilen Karademir in´┐Żaat Ali Karademir’i tebrik ediyorum. Yapt´┐Ż´┐Ż´┐Ż yard´┐Żmdan dolay´┐Ż te´┐Żekkür ediyorum. Köyümüz insanlar´┐Żn´┐Żn % 80 ´┐Żehirde ya´┐Żamaktad´┐Żr… ´┐Żehirde ya´┐Żayan hem´┐Żerilerimiz için köy kutsald´┐Żr. Kendilerine kutsal olan köyümüzün geleneklerini ya´┐Żatmak için ellerinden gayreti göstermekte olup Dini bayramlarda mezar ziyaretleri, dü´┐Żün ni´┐Żan merasim günlerinde köye ziyaret gelmekteler. Her y´┐Żl ´┐Żenli´┐Żimize kat´┐Żl´┐Żm giderek artmakta bu senede ayran ´┐Żenli´┐Żimize kat´┐Żl´┐Żm´┐Żn yüksek oldu´┐Żunu görüyoruz Büyük´┐Żehir belediyesi Kültür daire ba´┐Żkan´┐Ż Oktay Durukan’a ve bu güzel konserlerinden dolay´┐Ż Mehteran tak´┐Żm´┐Żna te´┐Żekkür ederiz. Ayr´┐Żca bu mutlu günümüze kat´┐Żlan bizleri onurland´┐Żran davetlilere te´┐Żekkür ederim” dedi.GELENEKLER´┐ŻM´┐ŻZ´┐Ż KU´┐ŻAKLARA AKTARMAK OLMALIDIR ´┐Żl Kültür Müdürü ´┐Żsmet Taym´┐Ż´┐Ż, “Kültür Bakanl´┐Ż´┐Ż´┐Żm´┐Żz geçmi´┐Ż kültürümüzü yeniden ya´┐Żatmak için Festival ve ´┐Żenlik yap´┐Żlmas´┐Ż te´┐Żvik etmekte. Buradaki amaç Türk kültünü gelenek ve göreneklerini ya´┐Żatmakt´┐Żr. Geçmi´┐Żini bilmeyen gelece´┐Że yön çizemez, buradaki amac´┐Żm´┐Żz köylerimizde yap´┐Żlan yöresel oyunlar´┐Ż, çocuk oyunlar´┐Żn´┐Ż canl´┐Ż tutulup gelecek ku´┐Żaklara aktarmakt´┐Żr. Burada yap´┐Żlan ´┐Żenlikte görülüyor ki birlik ve berberlik içinde ve yöresel halk oyunlar´┐Ż çocuk oyunlar´┐Żn´┐Ż görmek yöresel yemekleri tatmakt´┐Żr. Sosun Köyü Sosyal Yard´┐Żmla´┐Żama derne´┐Żinin yapt´┐Ż´┐Ż´┐Ż güzel etkinlik için yönetimine te´┐Żekkür ediyor ayran ´┐Żenli´┐Żinin devam´┐Żn´┐Ż diliyorum. “dedi.
AMACIMIZ ÇOCUKLARIN TÜRK KÜLTÜRÜNE BA´┐ŻLI KALMASINI SA´┐ŻLAMAKTIR. Ayran ´┐Żenlik A´┐Żas´┐Ż seçilen Ali Kardemir ,”Bu sene dördüncüsünü yapt´┐Ż´┐Ż´┐Żm´┐Żz ayran ´┐Żenli´┐Żinde bizleri ´┐Żenlik a´┐Żal´┐Ż´┐Ż´┐Żna aday gösteren köyümüzün dernek yönetim kurulu üyelerine te´┐Żekkür ediyorum. Buradaki amaç birli´┐Żi ve beraberli´┐Żi sa´┐Żlamak ´┐Żehirde ya´┐Żayan genç ku´┐Żaklara köyde ya´┐Żayan akraba toplu´┐Żu ile tan´┐Ż´┐Żt´┐Żrmak, uzakta bulunan köylülerimizle yak´┐Żndakileri ´┐Żenlik alan´┐Żnda bulu´┐Żturup hasret gidermektir… Söyledi´┐Żimiz gibi bugün güzel bir gün burada birlik içinde mutlu saatler ya´┐Żanmakta uzakta bulunan akrabalarla görü´┐Żüp hasret giderilmekte oldu´┐Żu ´┐Żahit oluyoruz.
Bu toprak ta do´┐Żup ´┐Żehirde ekonomisi yüksek i´┐Ż adam´┐Ż olanlar ahde vefa gösterip birilik ve beraberlik içinde bu ´┐Żenli´┐Żin devam´┐Ż için sahip ç´┐Żkmas´┐Ż gerekir.
Bizler bu topra´┐Ż´┐Żn çocuklar´┐Ż olarak bu ´┐Żenlikte genç yavrular´┐Żm´┐Żza ´┐Żenlik alan´┐Żnda yap´┐Żlan oyunlarla atalar´┐Żm´┐Żz´┐Żn geleneklerini göreneklerini daha yak´┐Żndan görmeleri bire bir ya´┐Żamalar´┐Ż için büyük gayret içindeyiz. Bu gayretimiz gayemiz amac´┐Żm´┐Żz çocuklar´┐Żm´┐Żz´┐Żn Avrupa kültürü de´┐Żil Müslüman Türk kültür geleneklerine ba´┐Żl´┐Ż kalmas´┐Żn´┐Ż sa´┐Żlamakt´┐Żr. Köyümüzde vatan´┐Żna milletine ba´┐Żl´┐Ż çok say´┐Żda insanlar yeti´┐Żmi´┐Żtir ve yeti´┐Żmeye devam etmekte. ´┐Żlk kez ´┐Żenlik alan´┐Żm´┐Żza gelerek konser veren Büyük´┐Żehir belediyesi mehter tak´┐Żm´┐Żna ve Ayran ´┐Żenli´┐Żinde bizlere destek verenlere te´┐Żekkür ediyorum.” ´┐Żeklinde konu´┐Żtu.


TŘm Yorumlar - Yorum Ekle    

Kayseri
mdo